Výstup na Tri Koruny

8.8 km
02:12 hod.

Vďaka lávke pre peších v Červenom Kláštore sa môžeme vybrať na turistiku do poľských Pienin - na veľmi známe Tri Koruny. Tri koruny sú pomenované podľa pohľadu z Červeného Kláštora, v skutočnosti je tých pieninských korún päť. Najvyššia je Okraglica (982 m n.m.), ďalšie štyri koruny sú Pańska Skala, Plaska skala, Ganek a Nad Ogródky.

autor výletu a fotografií: Ján Serbák, Jozef Zajac

Prejdeme cez lávku do poľských Sromowiec Nižných a tam po žltej turistickej značke na dolný koniec dediny.

449 m n.m.Lávka cez Dunajec

453 m n.m.Rázcestník Sromowce Niżne

Minul som chatu Trzy Korony, rázcestník chodníkov a komerčný salaš s predajom suvenírov, kde práve prebiehalo ranné dojenie.

464 m n.m.Rázcestník

Za tiesňavou je chodník pekne upravený, v strmejšom teréne sú osadené schodíky so zábradlím.

509 m n.m.Rázcestník

530 m n.m.Rázcestník

V sedle Chvalabohu (Przelecz Szopka, alebo Przelecz Chwala Bogu) sa z každej svetovej strany zbiehajú chodníky, ktoré sú v sedle lemované po oboch stranách lavičkami.

775 m n.m.Rázcestník Przełęcz Szopka

Rázcestník Trzy Korony, ktorý ešte neznamená dosiahnutý vrchol. Je tu oddychové priestranstvo s množstvom lavičiek a drevenou búdkou pre vyberača poplatku za vstup na vyhliadkovú plošinu Troch korún. Na vyhliadkovú plošinu na Okraglici sa ide od vyberačovej búdky po jednosmernom úzkom železnom koridore s mnohými schodmi v dĺžke vyše sto metrov. Za priaznivého letného počasia napoludnie sa tu čaká pekne dlho.

903 m n.m.Rázcestník Trzy Korony

891 m n.m.Vrch Tri Koruny

891 m n.m.Výhľad Tri Koruny