Mlynická a Furkotská dolina

15.5 km
06:00 hod.

Krásny okruh zo Štrbského plesa - Mlynickou dolinou okolo vodopádu Skok a Capieho plesa do Bystrého sedla a odtiaľ dole Furkotskou dolinou okolo Wahlenbergovych plies. Z Furkotskej doliny sa dá túra skrátiť o hodinu vybehnutím na chatu pod Soliskom a odtiaľ dolu lanovkou. Na túru treba dobré počasie, topánky a kolená, v hornej časti Furkotskej doliny vás budú nohy nenávidieť :)

Foto: Peťo (juve16).

Výlet začína aj končí na Štrbskom plese. V okolí plesa je kopec miest na oddýchnutie, v letnej sezóne si na jazere aj začlnkujete - prístav je pod hotelom Kempinski.

1331 m n.m.Rázcestník

Takto vyzerá Mlynická dolina pri spätnom pohľade smerom k Štrbskému Plesu, úplne vzadu je Kráľova hoľa.

1714 m n.m.Prírodná rezervácia Mlynická dolina

Vodopád Skok je asi 30 m vysoký vodopád v Mlynickej doline. Jeden z najkrajších tatranských vodopádov, ktorého krása vynikne pri zvýšených prietokoch. Vodopád padá zo skalného prahu vo výške 1 789 m n. m. Výstup okolo vodopádu je zaistený reťazami a vedie po klzkých žulových platniach. Sezónna uzávera je od 1. septembra do 15. júna.

1766 m n.m.Vodopád Skok

Malé, pekné a malebné pleso nad vodopádom.

1758 m n.m.Pleso nad vodopadom Skok

V hornej časti Mlynickej doliny sa stúpanie rázne zvyšuje, prefučíte okolo Capieho plesa.

2068 m n.m.Capie pleso

Pri stúpaní do Bystrého sedla sa nad Capím objaví aj Okrúhle pleso.

2113 m n.m.Okrúhle pleso

Úzka skalná štrbina na rozvodí dvoch morí , prechod z Mlynickej doliny do Furkotskej doliny

2244 m n.m.Bystré sedlo

Wahlenbergove plesá sú pomenované podľa švédskeho botanika, jedného z prvých významných bádateľov tatranskej prírody Gorana Wahlenberga (1780-1851). Vyšné je druhým najvyššie položeným plesom vo Vysokých Tatrách. Pleso nemá viditeľný prítok ani odtok.

2151 m n.m.Vyšné Wahlenbergovo pleso

Pleso má nepravidelný povrchový prítok aj odtok. Odtekajúca podpovrchová voda sa nižšie objavuje ako Furkotský potok, ktorý sa neskôr vlieva do Bieleho Váhu.

2054 m n.m.Nižné Wahlenbergove pleso

1463 m n.m.Rázcestník Rázcestie pod Furkotskou dolinou