Ľubovniansky hrad a skanzen

5.5 km
01:22 hod.

Čiastočne zrekonštruovaný hrad nad mestom Stará Ľubovňa je dominantou Ľubovnianskej kotliny. Vznikol koncom 13. storočia ako hraničný strážny hrad, chrániaci obchodnú cestu do Poľska.

Múzeum ľudovej architektúry v Starej Ľubovni vzniklo v roku 1984. V areáli, nachádzajúcom sa v podhradí Ľubovnianskeho hradu, je v 25 drevených pamiatkach z okolitých obcí zaznamenaný vývoj ľudového staviteľstva od polovice 19. do začiatku 20. storočia.

Autor výletu a fotofrafí: Ján Serbák

530 m n.m.Autobusová stanica Autobusová stanica

566 m n.m.Rázcestník Pasterník

600 m n.m.Parkovisko pod Ľubovnianskym hradom

Cestu k hradu lemujú pagaštany

622 m n.m.Rázcestník Ľubovniansky hrad

Hrad z 13. storočia. V 16. - 17. storočí prestavaný. Dnes vlastivedné múzeum.

638 m n.m.Ľubovniansky hrad

Ľubovnianske múzeum (predtým Okresné vlastivedné múzeum) bolo založené v roku 1956. Najskôr sídlilo v Provinčnom dome na námestí sv. Mikuláša a od roku 1966 je jeho sídlom hrad Ľubovňa. Múzeum od svojho vzniku zhromažďuje historické, etnografické, umelecké a prírodovedecké zbierky. Zameriava sa na oblasť Starej Ľubovne.
Hrad Ľubovňa
Na severnom Spiši sa nad údolím rieky Poprad týči hrad Ľubovňa s bohatou históriou i zaujímavou architektúrou. Medzi hradmi na Slovensku mu prináleží unikátne miesto. I keď pôvodne slúžil ako strážca severnej hranice Uhorska, počas 360 rokov bol sídlom správcov zálohovaného územia časti Spiša Poľsku. Najväčšmi sa preslávil početnými kráľovskými návštevami a šesť rokov tu boli uschované i poľské korunovačné klenoty. Výraznými prestavbami v 16. a 17.storočí sa zmenil na veľkú renesančnú pevnosť. Prekrásna aleja v podhradí a blízky skanzen s hodnotným dreveným kostolom iba dotvárajú osobitnú atmosféru hradu Ľubovňa. VEĽKÁ FOTOGALÉRIA Z EXPOZÍCIÍ HRADU A SKANZENU

640 m n.m.Ľubovnianske múzeum Stará Ľubovňa

Kamenné schodište v kruhovej veži je strmé, úzke a s veľmi nízkym kamenným stropom, vyšší človek by mal problém najmä pri zostupe z veže.

662 m n.m.Výhľad z veže Ľubovnianskeho hradu

Múzeum ľudovej architektúry v Starej Ľubovni vzniklo v roku 1984. V areáli, nachádzajúcom sa v podhradí Ľubovnianskeho hradu, je v 25 drevených pamiatkach z okolitých obcí zaznamenaný vývoj ľudového staviteľstva od polovice 19. do začiatku 20. storočia. Pre nevidiacich je pred každým domčekom jeho model, aby si ho vedeli po ohmataní predstaviť.

613 m n.m.Skanzen Stará Ľubovňa

Dominantou skanzenu je gréckokatolícky zrubový kostolík z Matysovej z roku 1833 so vzácnymi ikonami zo 17. storočia.

613 m n.m.Drevený kostolík v skanzene Stará Ľubovňa

619 m n.m.Reštauracia Reštaurácia u grófky Isabely