Turovský vodopád a sopúch

3 km
00:45 hod.

Krátky nedeľný výlet, vhodný aj pre malé deti. V Turovej treba zaparkovať niekde pri kostole, je tam voľné miesto. Odtiaľ je to asi 100 metrov po asfaltke až k smerovej šípke, ktorá vedie do lesa. Hneď za dedinou začína hlboká roklina - jeden chodník vedie ňou, druhý po jej hornej hrane. Na jar 2016 bol chodník roklinou schodný len po prvý minivodopád s reťazami - v zime sa totiž pozosúval svah a popadali stromy. Horný chodník vedie priamo k hlavnému vodopádu - odbočka je opäť výrazne vyznačená. K vodopádu ale treba pomerne prudko zostúpiť a za mokra je to dosť obtiažne, chodník je len vychodený, nie je upravovaný. Cestou späť treba pozerať po odbočke na cintorín, je na druhej strane cesty. Cestička na cintorín vás vyvedie až k sopúchu. Netreba čakať nič vulkanické, je to erodovaný pozostatok sopúcha, skala nad dedinou :) Na sopúch sa dá vyliezť priamo a strmo spod neho alebo ísť po chodníku z cintorína ešte trochu ďalej, kde sa z chodníka odpája lesná cesta, ktorá vedie na sopúch z druhej, miernejšej strany. Hore je postavený kríž, spod ktorého je pekný výhľad na dedinu a okolité lesy. Foto: Rastislav Weber

Neveľká rázovitá obec s dvoma hlavnými atrakciami - Turovským sopúchom (skalou) a Turovským vodopádom.

336 m n.m.Turová

Turovský vodopád, domácimi nazývaný Padalo. Odbočka k nemu je na hornom konci dediny, chodník je značený, od cesty je to asi 500 metrov. Dá sa ísť po lesnej ceste ponad roklinu alebo popri potoku roklinou. Na jar 2016 je cesta roklinou schodná len ťažko, v zime sa pozosúval svah a popadali stromy. Na potoku sú dva vodpády, spodný je maličký, len taký skok, hlavný je vysoký pár metrov a najmä v čase, keď je veľa vody, je pôsobivý a malebný.

454 m n.m.Turovský vodopád

Ide o eróziou obnažené sopečné hrdlo so zaujímavými skalnými útvarmi. Na vrchu je postavený kríž, spod ktorého je pekný výhľad na dedinu a okolie. Cesta na kopec je horšie značená, ale blúdiť sa veľmi nedá.

361 m n.m.Turovský sopúch