Slovenské opálové bane

47.6 km
00:45 hod.

Slovenské opálové bane sa nachádzajú na východe Slovenska, pri meste Prešov medzi obcami Zlatá baňa a Červenica. Sú to najstaršie opálové bane na svete a jediné opálové bane na našom kontinente. Práve pri Prešove máme svetový unikát, ktorý nemá obdobu.

Banské chodby majú celkovo cca 24 km a 17 horizontov z ktorých je 5 zaplavených, kde je možné profesionálne technické potápanie s DIR-TEAM Slovensko (www.kubi.sk) .

Staré banské diela boli zatvorené v roku 1922 kedy bola zrušená aj ťažba drahého opálu- slovenského národného kameňa. Až v roku 2012 bola ťažba znovu spustená a v lete roku 2015 bola baňa otvorená pre návštevníkov. Práve v tejto opálovej bani bol nájdený najväčší a najhodnotnejší drahý opál na svete – Harlekýn, ktorý je momentálne uložený v národnom múzeu vo Viedni.

Momentálne je sprístupnených 1,2 km starých banských chodieb a prehliadková trasa trvá cca. 45 – 60 min. Návštevníci majú možnosť vidieť vzorky opálov, rozličných minerálov, banské svietidlá, vozíky a nástroje používané baníkmi pred 100 rokmi.

Rezervácia prehliadok na http://slovakiaopal.sk/sk/rezervacia-fo/

Foto: Slovenské opálové bane

Zlatníctvo, šperky a minerál na predaj. Krásny slovenský opál v opracovanom aj neopracovanom prevedení.

250 m n.m.Opálové bane Libanka - zlatníctvo

Slovenské opálové bane sú jediné opálové bane v rámci Európy a Ázie. Sú unikátnym miestom určeným na spojenie oddychu a zábavy.

596 m n.m.Slovenské opálové bane