Priehrada Ružiná cez Slatinské lazy

33.5 km
03:22 hod.

Priehrada Ružiná je jednou z najlepších možností, kde sa dá v lete okúpať, voda je teplá väčšinou už v júni. Cesta k nej smerom od Zvolena je v lete 2014 rozbitá kvôli výstavbe diaľnice, lepšie je vybrať sa tam cez Slatinské lazy. Celá trasa je kochacia, úzka cesta sa kľukatí pomedzi vršky a usadlosti a každú chvíľu uvidíte niečo zaujímavé. Top zastávkami sú Budínske skaly s jaskyňou Jánošíkova skrýša a vrch Jasenovo nad Budinou, s krásnym kruhovým výhľadom, čarovným najmä smerom na priehradu. Nad priehradou sa škeria zrúcaniny hradu Divín, z ktorého je tiež krásny výhľad - určite je krajší ako výhľad na hrad z priehrady :) V obci sú pizérie, krčmy a rovno pod hradom zmrzka. Okúpať sa môžete tak na divínskej ako aj ružinskej strany priehrady, na Divínskej je vstup na pláž spoplatnený, ale je tam čistejšie, so sprchami, záchodmi (toi-toi), plavčíkom, langošmi a pivom. Za obcou Ružiná smerom k priehradnému múru je neudržiavaná pláž pod schátraným socialistickým rekreačným komplexom. Ale parkovisko je ok, aj stánok s langošmi sa nájde (jeden :)

Dominantou obce Vígľaš je zámok, ktorý sa rekonštruuje a prerába na hotel - v sezóne 2014 ešte nie je prístupný. Deti však určite poteší historický vláčik, kde sa dá vyblázniť aj posedieť. Vo vláčiku je aj geokeška. Viglassky vlacik by n5230, Traditional Cache (3/1.5) (v bruchu velryby / in the whale's belly)

355 m n.m.Viglassky vlacik

704 m n.m.Rázcestník Stará Huta, Poľana

713 m n.m.Rázcestník Detva - Piešť, kameňolom

Budínska skala a jaskyňa Jánošíkova skrýša sú len kúsok mimo cesty, ale chodník k nim nie je veľmi dobre značený. Od rázcestníka k skale je len zarastená lúka. Treba sa vrátiť trocha po asfaltke a odtiaľ vojsť do smrekového lesa, skala je hneď na okraji lesa.

730 m n.m.Rázcestník Budínska skala

Výhľad smerom na vodnú nádrž Ružiná. Vrch asi neminiete, ale treba dávať pozor, z asfaltky musíte zísť na poľnú cestu, ktorou pohodlne vyjdete až na na vyhliadku. Obzerať sa dá do všetkých strán.

739 m n.m.Výhľad z vrchu Jasenie

Pamätník obetiam druhej svetovej vojny, partizánom a chlapom z okolia, ktorých Nemci obesili na stromy okolo cesty.

707 m n.m.Pamätník Hrdinom SNP

Zrúcaniny gotického hradu postaveného v 13. storočí na ochranu cesty do stredoslovenskej banskej oblasti. V roku 1559 bolo vybudované nové predhradie s modernými obrannými prvkami (bastión a dve nárožné bašty). Ani tieto opatrenia však nezabránili, aby ho v roku 1575 dobyli Turci...

284 m n.m.Divín

Jedna z najteplejších nádrží na kúpanie. Voda čistá, oficiálne pláže sú dve, jedna z divínskej strany, druhá na konci obce Ružiná. Divínska časť je spoplatnená, ale sú tam služby, stánky s občerstvením, sprchy, záchody, prezliekárne a plavčík. Z ružinskej strany je neoficiálna pláž po skrachovaným komplexom Kotva. Služby takmer žiadne, ale zadarmo :)

251 m n.m.Jazero vodná nádrž Ružiná