Potulky mikroregiónom Rimava a Rimavica

22.1 km
02:12 hod.

Krásy slovenskej prírody, ľudové zvyky, malé jazierka, rozhľadne a množstvo kostolíkov Vás určite presvedčí o atraktivite tohoto mikroregiónu. Mikroregión sa nachádza v Banskobystrickom kraji blízko historického mesta Rimavská Sobota. Celá Rimavská dolina je bohatá na historické pamiatky, najmä tie husitské. Naša cesta bude viesť na vrch Maginhrad, kde v minulosti stál stredoveký hrad z 15. storočia, ktorý slúžil ako husitská pevnosť. Na tomto vrchu stojí rozhľadňa, ktorá poskytuje výhľad od Kráľovej hole, cez celú Rimavskú dolinu až k Maďarsku. Táto trasa sa zameriava na prírodné a kultúrne atraktivity mikroregiónu Rimava a Rimavica.

Na juhu Slovenského Rudohoria na nive a terasovej plošine v doline Rimavy leží malá dedinka Rimavské Brezovo, kde sa začína naša trasa. V Rimavskom Brezove navštívime ranogotický evanjelický kostol.

928 m n.m.Evanjelický kostol - Rimavské Brezovo

Z Rimavského Brezova sa presunieme do malej dedinky Rimavská Baňa, kde navštívime pamätník SNP a neskororománsky evanjelický kostol z 13.storočia. Táto stavba je obkolesená renesančným obranným múrom. Po prehliadke tohoto nezvyčajného kostolíka prejdeme cyklotrasou z Rimavského Brezova do ďalšej dedinky Vyšný Skálnik.

254 m n.m.Rimavská Baňa - evanjelický kostol

Vo Vyšnom Skálniku sa nachádza krásny rybník ku ktorému sa dá dostať poľnou cestou. Pri rybníku je v každom ročnom období množstvo ľudí. V zime, keď rybník zamŕza tu môžete vidieť deti ako sa šmýkajú po ľade alebo hrajú hokej. Ak si trúfnete, aj vy si to môžete vyskúšať, aj keď to je dosť nebezpečné.

1465 m n.m.Rybník Vyšný Skálnik

Ďalšia zastávka v našej cyklotúre bude v dedinke Veľké Teriakovce. Navštívime tu vodný mlyn, kde Vám po zaplatení vstupného ukážu priestory mlyna, tradičnú izbu a kuchyňu, mini galériu starých fotografií a môžete tu vidieť aj výstavu tradičný remesiel ako je hrnčiarstvo, tkanie, výroba košíkov a rezbárstvo. Po prehliadke vodného mlyna sa vydáme po vyznačenej turistickej trase na vrch Maginhrad, kde v minulosti stál stredoveký hrad z 15. storočia, ktorý slúžil ako husitská pevnosť.

227 m n.m.Veľké Teriakovce - vodný mlyn

Dnes na vrchu Maginhrad stojí rozhľadňa Maginhrad, ktorá je hlavným bodom v našej cyklotúre. Rozhľadňa meria 16,8 metrov a za dobrého počasia poskytuje výhľad takmer na všetky strany – od Kráľovej hole, cez celú Rimavskú dolinu až do Maďarska.

208 m n.m.Rozhľadňa Maginhrad

Posledným bodom na našej trase je Oždiansky kaštieľ, ktorý bol postavený v prvej polovici 17.storočia na mieste, kde predtým stál starší hrad pravdepodobne zo začiatku 14. storočia. Tu sa náš výlet po mikroregióne Rimava a Rimavica končí.

620 m n.m.Oždiansky kaštieľ