Mlynickou a Furkotskou dolinou

14.8 km
03:42 hod.

Náročná celodenná túra. Okruh po žltej značke zo Štrbského Plesa Mlynickou dolinou do Bystrého sedla a návrat Furkotskou dolinou.

Autor výletu a fotografií: Ján Serbák

http://serbak.blog.sme.sk/c/275066/Mlynickou-dolinou-do-Bystreho-sedla.html http://serbak.blog.sme.sk/c/275067/Furkotskou-dolinou-z-Bystreho-sedla.html

Túru začneme na Štrbskom plese

1353 m n.m.Rázcestník

Prejdeme okolo skokanským mostíkov a stúpame lesom po žltej značke.

1452 m n.m.Skokanské mostíky Štrbské pleso

Vodopád Skok je asi 30 m vysoký vodopád v Mlynickej doline. Jeden z najkrajších tatranských vodopádov, ktorého krása vynikne pri zvýšených prietokoch. Vodopád padá zo skalného prahu vo výške 1 789 m n. m. Výstup okolo vodopádu je zaistený reťazami a vedie po klzkých žulových platniach. Sezónna uzávera je od 1. septembra do 15. júna.

1766 m n.m.Vodopád Skok

Ak chceme pokračovať vo výstupe Mlynickou dolinou, musíme najprv vystúpiť na skalný prah. Vodopád obchádzame zľava. V hornom úseku strmého výstupu sa môžme pridržať reťaze. Naskytnú sa nám krásne výhľady na okolie. Tu už vidíme Pleso nad Skokom, z ktorého voda takto preteká pomedzi skaly k vodopádu.

1758 m n.m.Pleso nad vodopadom Skok

Pokračujeme vo výstupe k ďalšiemu, menej výraznému skalnému prahu. Nad týmto druhým "schodom" Mlynickej doliny sa nachádzajú 4 malé plieska (Malé kozie, Nižné kozie, 2 Volské), o niečo vyššie aj Vyšné kozie pleso.

1963 m n.m.Jazero Nižné kozie pleso

Čaká nás výstup cez poslednú skalnú stenu, k Capiemu plesu. Sme pri Capom plese, na plošinke nad ním sa ešte skrýva o niečo menšie Okrúhle pleso a tu Mlynická dolina končí, resp. začína.

2068 m n.m.Jazero Capie pleso

Úzka skalná štrbina na rozvodí dvoch morí , prechod z Mlynickej doliny do Furkotskej doliny

2244 m n.m.Bystré sedlo

Spustíme sa po reťaziach cez exponovaný úsek skál a opatrne zostupujeme k Vyšnému Wahlenbergovmu plesu. Na skalnom prahu pod južným brehom Vyšného Wahlenbergovho plesa sa usalašíme na skale tak, aby sme mali výhľad na Nižné Wahlenbergove pleso.

2151 m n.m.Jazero Vyšné Wahlenbergovo pleso

Po prestávke zostupujeme ďalej popri Nižnom Wahlenbergovom plese. Obe plesá boli pomenované po významnom švédskom učencovi - botanikovi a cestovateľovi Goranovi Wahlenbergovi (1780-1851), ktorý systematicky preskúmal tatranské rastlinstvo a popísal vyše 1000 druhov rastlín.

2054 m n.m.Nižné Wahlenbergove pleso

Pohľad na juh dole Furkotskou dolinou

1463 m n.m.Rázcestník Rázcestie pod Furkotskou dolinou

Cieľ túry na Štrbskom Plese

1356 m n.m.Jazero Štrbské pleso