Cesta vybraných minerálnych prameňov v okrese Stará Ľubovňa.

23.6 km
00:39 hod.

V srdci Európy ukryla príroda poklad. Poklad, ktorý sama stvorila. Vydaj sa cestou minerálnych prameňov! Účelom tohto výletu je priblížiť účastníkom cestovného ruchu vybrané minerálne pramene v okrese Stará Ľubovňa. Vzhľadom na to, že spomínaný okres je veľmi bohatý na minerálne pramene a celkovo je v tomto regióne evidovaných viac ako 80 minerálnych prameňov, v tomto výlete sú vybrané len niektoré pramene, ktoré sú známejšie a ľahko prístupné.

Nachádza sa priamo, necelých 15 m pod kráterom Vyšné Ružbachy. Minerálna voda vyteká z krátera a vytvára tento vodopád.

764 m n.m.Travertínový vodopád

Je azda najvýdatnejším prameňom v Európe, ktorý dáva až 100 litrov vody za sekundu. Je hlavným prírodným liečivým zdrojom v týchto kúpeľoch. Zásobuje minerálnou vodou vodoliečebné zariadenia i otvorené letné kúpalisko. Vrt minerálnej vody sa nachádza v kúpeľnom areáli, severne od liečebného domu „Dukla“, na okraji lesa. Vrt je hlboký 208 m a priechodnosť má do hĺbky 45 m. Je prekrytý betónovou stavbou – krytom. Vrt Izabela je jediný zdroj kúpeľov, ktorý sa využíva na liečebné účely a v letných mesiacoch slúži tiež na napĺňanie kúpaliska.

947 m n.m.Prameň Izabella

Prameň minerálnej vody sa nachádza vľavo pod liečebným domom Travertín.

674 m n.m.Prameň Ščensny

Nachádza sa na okraji kúpeľného areálu vo Vyšných Ružbachoch. Je to jedinečný prírodný výtvor, travertínový „kráter“ vzniknutý prepadnutím travertínovej kopy. Tento kráter s priemerom 20 m a hĺbkou 3 m je naplnený termálnou vodou s teplotou viac ako 20°C a predstavuje najväčšie travertínové jazero na Slovensku. Kráter je ohraničený travertínovým valom, ktorý mu dodáva jedinečný vzhľad, vďaka ktorému neunikne pozornosti nijakého návštevníka kúpeľov. Voda, ktorá sa nachádza v Kráteri, ale aj ostatných minerálnych prameňoch Vyšných Ružbách, má zaujímavý pôvod. Jej zberná oblasť totiž leží až v Belianskych Tatrách, kde sa vo vrstvách tamojších vápencov a dolomitov mineralizuje.

625 m n.m.Prameň Kráter

Prameň sa nachádza v osade Ľubovnianske kúpele, po pravej strane potoka asi 10 m nižšie od prameňa Andrej. Pramenište je chránené kamenným múrom a k prameňu vedú schody. Okolie je pokryté kamennými platňami a samotný prameň je zakrytý železným poklopom. Vývod minerálnej vody je urobený do ochranného kamenného múra železnou rúrkou. Voda sa nevyužíva a ani neodteká do potoka.

596 m n.m.Minerálny prameň Amália

Je to prírodná a stredne mineralizovaná voda. Je to jeden z prameňov, ktorý obsahuje najviac prírodného horčíka (Mg) na Slovensku. Horčík je minerál, ktorý blahodarne pôsobí na srdce a svalovú sústavu. Voda obsahuje aj minerály Ca (vápnik), Na (sodík), Si (kremík). Odporúča sa piť pri chorobách žalúdka, čriev, obličiek, pečene, dýchacích a močových ciest a pri niektorých ženských a nervových poruchách. Pôsobí proti vyčerpanosti.

576 m n.m.Minerálny prameň Andrej