Agroturistika a turistika Hornej Torysy

10.1 km
00:13 hod.

Mikroregión Horná Torysa je veľmi bohatý na turistiku a agroturistiku. Preto si v tomto výlete vyšliapeme najvyšší vrch pohoria Čergov- Minčol, vydáme sa po stopách rodu Traczay na Kamenický hrad, ďalej na farmu v Kamenici ochutnať mieste špeciality a ukončíme to nemenej významnou pamiatkou regiónu, a to Krivianskym mlynom.

Minčol je najvyšší vrch pohoria Čergov s nadmorskou výškou 1157 m. Zároveň je Čergovský Minčol dôležitým turistickým bodom, o čom svedčí aj počet značených trás, ktoré k nemu vedú. Medzi najpoužívanejšie výstupové trasy z “prešovskej” strany patrí modro značená trasa, ktorá z Kyjova vedie hrebeňom nad Sokoľou dolinou, prípadne žltá zo Šarišského Jastrabia a z “bardejovskej” strany žltá z Livovskej Huty. Na rýchly výstup sa dá použiť aj neznačená, ale orientačne nenáročná trasa z obce Potoky. (Zdroj: http://www.kamnavylet.sk/atrakcia/cergovsky-mincol-lipany)

1141 m n.m.Vrch Minčol

Hrad Kamenica patrí medzi najrozsiahlejšie hradné areály na Slovensku. V súčasnosti je to už len zrúcanina hradu nad obcou Kamenica, ležiacou na severozápad od terajšieho okresného historického mesta Sabinov, na vápencovom brale, v pohorí Čergov. Skoro po celú dobu jeho existencie patril tento hrad rodu Traczayovcom. Dnes sa o jeho zachovanie stará Občianske združenie Kamenná veža.

506 m n.m.Kamenický hrad

Farma Kamenica má rozsiahle možnosti na oddych v príjemnom prostredí. Ponúka pravé farmárske dobroty, akými sú ovčí syr, bryndza, žinčica a pod. Súčasťou výletu je aj prehliadka gazdovského dvora, jazda na koči a tiež jazda na koni. Farma ponúka aj športový rybolov či jazdecké kurzy.

525 m n.m.Farma Kamenica

Kriviansky mlyn je kamenný mlyn z minulého storočia. Je veľmi významnou pamiatkou obce a obyvatelia sú naň právom hrdí. Priamo vedľa vodného mlynu bol postavený dom, v ktorom býval mlynár so svojou rodinou.

456 m n.m.Krivianský mlyn