Šomoška zo Šiatorskej Bukovinky

4.9 km
02:30 hod.

Hrad Šomoška je pamiatkou na tatársky vpád v roku 1241. Kráľ Belo IV. utekal po porážke na rieke Slaná do Nitry a jednou z možných ciest bolo aj údolie, ktoré neskôr chránili hrady Šalgó a Šomoška. Hrad stojí na bazaltovom brale, z jednej jeho strany je kamenný vodopád, Belova družina sa tu preto mohla ubrániť aj veľkému počtu nepriateľov. Každopádne, dal tu vystavať hrad, ktorý neskôr dobre poslúžil aj v časoch protitureckých vojen. Ako väčšina podobných bášt na Slovensku nakoniec aj tento vyhorel a bol zborený, koncom dvadsiateho storočia sa ho však podarilo pekne zrekonštruovať a zakonzervovať. Hrad je prístupný z maďarskej aj slovenskej strany, pričom zo Slovenska, zo Šiatorskej Bukovinky kráčate malebným lesom, ktorým vedie náučný chodník. Výlet začína na parkovisku ukrytom v lese, kde v prístrešku Šimonova veža vládne skvelý turistický sprievodca Milan, ktorý vás ihneď nasmeruje, kam máte ísť, čo vidieť a na čo nezabudnúť. Prístup Šiatorskej Bukovinky ku krásam v ich chotári je veru príkladný, na Slovensku sa s podobným stretnete málokedy. Pri parkovisku je detské ihrisko, lavice, lavičky, a ohniská na opekanie, dá sa tu posedieť aj v daždi. Na náučnom chodníku sú dva pramene pitnej vody vhodnej aj pre deti a chodník vedie väčšinou lesom - je to ideálna túra aj do letných horúčav. Sprievodca Milan vás rozosmeje od apríla do októbra, ale hrad je prístupný celoročne.

Foto a výlet: Saška a Rasťo Weberovci.

Na parkovisku, na začiatku náučného chodníka je Šimonova veža s turistickým výkladom, že kam treba ísť a čo vidieť. A je tam kopa preliezok, posedení a ohnísk na piknik.

385 m n.m.Prístrešok, altánok Šimonova veža

Prameň pitnej chutnej vody, s posedením a jazierkami okolo neho.

428 m n.m.Prameň Krúdy-forrás

Cerovská vrchovina je sopečného pôvodu. Hrad Šomoška je postavený na kopci, kde láva stuhla do bazaltových stĺpov. Časť z nich tvorí kamenný vodopád, zvyšok leží pod ním ako kamenné more.

478 m n.m.Kamenný vodopád

Šesťboké bazaltové stĺpy, ktoré sú zahnuté do tvaru padajúcej vody sú svetovou raritou.

478 m n.m.Kamenný vodopád

Zrúcaniny gotického hradu zo 14.storočia. Bol zbúraný po roku 1703. Hrad je zakonzervovaný.

451 m n.m.Šomoška

Z kameňolomu Mačacia sa vozieval bazalt do Maďarska, úzkokoľajkou lesom. Dnes tam už ostal iba jeden vozeň na pamiatku a malebný násyp, kadiaľ kedysi viedli koľaje.

458 m n.m.Zastávka náučného chodníka, Colnica

Druhý prameň je ukrytý trochu pod cestou, ale o to je malebnejší. Voda je pitná a vyskúšaná :)

456 m n.m.Prameň pitnej vody

472 m n.m.Rázcestník Mačacia

Z vyhliadkovej veže je najkrajší pohľad na hrad Šomoška. veža je trochu ukrytá v lese pri rázcestníku kameňolom Mačacia. Na fotke výhľad z rozhľadne.

468 m n.m.Rozhľadňa pri kameňolome Mačacia

V kameňolome sa ťažili bazaltové kocky "mačacie hlavy" ešte do 50-tych rokov 20-teho storočia. Za čias Rakúsko-Uhorska smerovali vozíky s narúbanou horninou do celej Európy, ešte aj dnes sú nimi vydláždené niektoré mestá. V súčasnosti kameňolom zarastá, ale je malebným ekotopom hýriaci životom. V kameňolome sú tabuľky náučného chodníka s výkladom.

471 m n.m.Kameňolom Mačacia