Skaly pod Pariakovou

18 km
05:20 hod.

Slanské vrchy sú posiate nespočetnými skalnými útvarmi od severu až po juh. Sú to vlastne zbytky po erózii pôvodných lávových výverov. Skaly pod Pariakovou sú najlepšou ukážkou toho, čo príroda po tejto stránke vytvorila. Ak by existoval nejaký rebríček najzaujímavejších miest v Slanských vrchoch, tak tento obrovský komplex skál by bol určite na poprednom mieste.

Výlet a foto Kakac.sk, časť foto Slanskevrchy.sk.

Sedlom vedie cesta II/576 spájajúca Košice s Vranovom, na úseku medzi obcami Herľany a Banské. Taktiež ním prechádza červeno-značená turistická trasa z Dargovského priesmyku na vrch Makovica (981,4 m n. m.), chodník je súčasťou medzinárodnej trasy EB.

673 m n.m.Rázcestník Herlianske sedlo

840 m n.m.Prameň

858 m n.m.Rázcestník Vyžník

821 m n.m.Výhľad

Kríž dal osadiť Pavol Soták, je tam k nemu aj pamätná tabuľa.

926 m n.m.Kríž

Pri vrchu Makovica je stožiar ako Makovica :)

945 m n.m.Rázcestník Makovica

Obria skala púta svojou úchvatnou veľkosťou, je súčasťou Skál pod Pariakovou. Ide o skaly, ktoré sa tiahnu masívom Slanských vrchov a vznikli eróziou lávových výverov. Ke´d sa na skalu vyškriabete, je odtiaľ parádny výhľad.

823 m n.m.Atrakcia Obria skala

Parádny hríb patriaci do chráneného areálu Pariakovské skaly.

661 m n.m.Kamenný hríb

Chránené územie Skaly pod Pariakovou bolo vyhlásené v roku 1987 a jeho súčasná rozloha je 60 ha. Stavebným materiálom sú pozostatky lávových prúdov z pyroxenickych andezitov striedajúce sa s ich pyroklastikami. Mnohé zo skalných útvarov majú bizarne tvary a pri rôznych uhloch pohľadu na ne pripomínajú vždy iné veci alebo bytosti, podľa čoho dostali názvy (skalný hríb, Kamenne srdce). Iné upútajú svojou ohromujúcou veľkosťou (Obria skala). Wikipedia.

772 m n.m.Prírodná pamiatka Skaly pod Pariakovou