Lačnov, Lipovce

10 km
02:29 hod.

Obec Lipovce leží v Lipoveckom údolí na rozhraní dvoch pohorí - Braniska a Bachurne. Vysoké prírodné hodnoty potvrdzuje aj chránená prírodná oblasť Salvatorské lúky s plniarňou stolovej minerálnej vody Salvator. Obec je vzdialená 30 km od Prešova. Známa je aj tým, že v jej katastri leží chránené územie európskeho významu Kamenná baba. Celá oblasť je rajom pre milovníkov prírody, turistiky a športu.

Sakrálnou dominantou v časti Lipovce je rímskokatolícky kostol zasvätený sv. Jurajovi postavený v roku 1663. Pôvodne bol gotickým katolíckym kostol, ktorý bol v roku 1663 prestavaný na renesančný. V roku 1882 bola k nemu pristavaná svätyňa.

568 m n.m.Farský kostol sv. Juraja mučeníka

Tiesňava patrí do katastra obce Lipovce a tiahne sa severozápadným smerom k pridruženej obci Lačnov v okrese Prešov. Je to 2 km dlhá tiesňava, ktorú vytvoril Lačnovský potok vyhĺbením severných dolomitových a vápencových svahov pohoria Branisko.

544 m n.m.Rázcestník Lačnovský kaňon - ústie

Aj neďaleko obce Lipovce stál kedysi hrad. Hrad bol postavený začiatkom 13. storočia. Spustošený bol už v roku 1265, no čoskoro bol obnovený a od 14. storočia patril Abovcom, ktorí v tom čase ovládali takmer celé východné Slovensko. Neskôr viackrát zmenil majiteľov a začiatkom 18. storočia definitívne zanikol. Pôvodnou funkciou hradu bolo strážiť obchodnú cestu z Prešova do Levoče.

606 m n.m.Zrúcanina Lipovce

Patrí do chráneného územia Kamenná baba. Lačnovský kaňon je národná prírodná rezervácia s 5. stupňom ochrany prírody. Kaňonom preteká Lačnovský potok, ktorý vyhĺbil kaňonovitú roklinu. Nápadné sú aj skalná útvary: Mojžišov stĺp (vysoký asi 60 metrov), skalná brána Vrátnica.

642 m n.m.Rázcestník Lačnovský kaňon

Pokladom je Kamenná baba. Je chránené územie európskeho významu, nachádzajúce sa v katastri obce Lipovce, okres Prešov. Má rozlohu asi 340 hektárov a nachádza sa v nadmorskej výške 545 až 995 metrov. Povesť hovorí : Istému z pánov Lipoveckého hradu sa v šťastnom manželstve narodil syn Ján. Po roku manželka pána Lipoveckého hradu zomrela, synček potreboval materinskú opateru a tak sa pán znova oženil. Macocha bola zlá, bezcitná a vydala sa len z túžby po majetku. Keď sa jej raz opýtal, prečo sa o chlapčeka nestará, zlostne mu odvrkla : A čo ma po ňom! Nevydávala som sa preto, aby som robila pestúnku! Hradný pán zaťal päste, no ovládol sa, položil synčeka do kolísky a odišiel do tmavej noci. O chvíľu sa hladné dieťa opäť rozplakalo a rozzúrená macocha ho schytila a šmarila do kúta izby a odišla za svojim milencom. Malý Janko tak usedavo plakal, že duša jeho mŕtvej matky to nevydržala a vrátila sa k nemu. Obriadila ho, zaopatrila, uložila, chlapča stíchlo a zaspalo. Keď sa macocha vrátila a uvidela šťastné dieťa, vošla do nej zlosť a rozhodla sa, že dieťa zmárni. Vzala dieťa, vytratila sa s ním do tmy a vyškriabala sa s ním na vysoké náprotivné bralo. Zastala s ním na samotnom okraji priepasti a už-už sa ho chystala zhodiť. V tom ono nečakane zaplakalo a z ničoho nič zarachotil hrom ...Až ráno, keď slnečné lúče zaliali kraj, zbadali ľudia na vrchole skaly stáť skamenenú macochu s dieťaťom v náručí. Povráva sa, že zasiahla ruka milujúcej matky.

687 m n.m.poklady nad Kamennym potokom

745 m n.m.Vodopád

787 m n.m.Rázcestník Lačnov, cintorín

Jedinou známou a od roku 1999 sprístupnenou jaskyňou na území Prešovského okresu (v miestnom dialekte nazývaná aj Jaskyňa ZLA DŽURA). Zlá Diera je výnimočná práve veľmi citlivým spôsobom sprístupnenia, pri ktorom návštevník s prilbou na hlave prechádza so sprievodcom tajuplné podzemie. Jaskyňa nie je elektricky osvetlená, preto si návštevníci svietia tradičnými jaskyniarskymi karbidkami, prípadne môžu použiť vlastné svetlo. Základná trasa trvá približne 40 minút. Je fyzicky nenáročná, vhodná aj pre malé deti (najmladší účastník mal 6 týždňov, najstarší 84 rokov). Nutná je pevná obuv a teplejší odev (v jaskyni je 7 stupňov).

785 m n.m.Jaskyňa Zlá Diera

820 m n.m.Výhľad

Záver výletu. Možnosť si nabrať vodu do fliaš z minerálneho prameňa Salvator. Salvator je najznámejší zo 16 zdokumentovaných prameňov v katastri obce Lipovce. Voda je vhodná pri niektorých črevných a žalúdočných chorobách, cukrovke, poruchách látkovej výmeny a pri náchylnosti k tvorbe močových kameňov.

555 m n.m.Rázcestník Lipovce, škola